Колись серпень нашій країні був останнім місяцем у році, так як наші предки відзначали настання Нового року першого вересня. Але все змінилося в епоху правління царя Петра Першого, який в кінці 1699 року видав указ перенести Новий рік на перше січня. Як в Європі. А місяць серпень став вже не дванадцятим, а восьмим в році.
Сама назва місяць отримав на честь імператора Риму Октавіана Августа. На Русі його називали інакше. На півдні "серпень" від слова "серп" – сільськогосподарського знаряддя, за допомогою якого зрізують хлібні колосся. А в північній частині Русі – "заграв", від сяйва блискавиць. Саме під цими назвами місяць згадується в стародавніх месяцесловах і святцях.
Існує легенда про те, що в серпні спочатку було тільки 30 днів. Додати ще один розпорядився сам Октавіан Август, щоб цей місяць був не коротші липня, названого в честь іншого римського імператора – Юлія Цезаря. Цей день був узятий з лютого, після чого в останньому зимовому місяці залишилося тільки 28 днів.
Саме в серпні природа змінює своє забарвлення. Ще в перші дні місяця листя яскраво-зелена, а в останніх числах вже з’являються перші жовті листя. У Центральній Росії середня температура серпня на кілька градусів холодніше, чим в липні. Трапляються, хоч і рідко, нічні заморозки, коли температура падає нижче нуля градусів. Наприклад, в 1939 році в Підмосков’ї негативна температура повітря була зафіксована вже 11 серпня.
Серпня вважають складним місяцем для нашої країни. У серпні 1662 року відбувся повстання, що отримало назву "Мідний бунт" 1 серпня 1914 року Російська імперія вступила в Першу світову війну, а в серпні 1991 року стався "путч", подія, яка безпосередньо вплинула на розпад Радянського Союзу.
1 серпня 1903 року, через 70 років після смерті, до лику святих був зарахований подвижник Російської Православної Церкви Серафим Саровський. Урочистості, при величезному скупченні народу, пройшли в Сарові. На церемонії були присутні і члени імператорської родини, включаючи самого Миколи Другого і його дружину імператрицю Олександру Федорівну.
День залізничника, який відзначається в першу неділю серпня в нашій країні відзначають з 1936 року. Цікаво, що це свято було засновано в Росії ще в 1896 році, але відзначали його в інший день – 6 липня (за новим стилем). Дата була вибрана не випадково – день народження імператора Миколи Першого, під час правління якого в нашій країні з’явилися перші залізні дороги.
З серпнем пов’язана величезна кількість народних прикмет, за допомогою яких наші предки намагалися передбачити погоду на прийдешні осінь і зиму. Наприклад, теплий і дощовий серпень обіцяв достаток грибів. Часті грози в серпні – ознака того, що осінь буде теплою і тривалої. А якщо бджоли вже в серпні починали закривати воском льотки у вуликах, то зима очікувалася суворої.
У нас серпень – золота пора літніх відпусток, а ось в Антарктиді це один з найхолодніших місяців в році. Наприклад, на полярній станції "Восток" середня температура цього місяця становить мінус 67 градусів за Цельсієм. Буває і так, що шкала термометра опускається нижче 80 градусів. А швидкість вітру нерідко перевищує 20 метрів в секунду.
Вважається, що люди, народжені в серпні мають лідерськими якостями. Іноді вони навіть пихаті. Відмінно розбираються у фінансах, тому, здатні стати успішними бізнесменами. З відомих політиків можна згадати Наполеона Бонапарта, який з’явився на світ 15 серпня 1769 року. А ось з підприємців варто відзначити Чарльза Дерроу. Він народився 10 серпня 1889, а відомий на весь світ став тим, що запатентував популярну гру "Монополія", яка зробила його мільйонером.
До кінця XIX століття бокс був жорстоким видом спорту. Суперники проводили бій без рукавичок, тому, багато поєдинки закінчувалися трагічно. Останній бій голими кулаками відбувся 6 серпня 1889 року. У ньому зустрілися два американських атлета – Джон Салпіван і Мітчел. Кіпрайвіпп. Після цього, використання рукавичок для боксерів стало обов’язковим.
У серпні була здобута перша велика перемога російського флоту. 9 серпня 1714 шведські суду були розбиті біля мису Гангут. Цар Петро Перший прирівнював цей успіх до перемоги в Полтавській битві. Флот російської держави був ще молодим, а Швеція вважалася однією з найбільших морських держав того часу.
19 серпня в Росії відзначається День тільняшки. У 1874 році в цей день імператор Олександр Другий підписав указ, згідно з яким, на флоті вводилася нова форма. У тому числі і натільна сорочка – тільняшка. Ініціатором такого указу став Великий князь Костянтин Миколайович, генерал-адмірал російського флоту. Перший час тільняшки закуповували за кордоном, тому, в першу чергу їх вручали учасникам далеких морських походів.